HİZMETLERİMİZ

TMGD ADR EĞİTİMİ

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı işletme süreçlerini ADR (Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması) ile T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış yerel mevzuata uygun hale getirmekle yükümlü kişidir. 6 Temmuz 2022 tarihinde yayımlanan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Ve Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitimi Yönetmeliği kapsamında;

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) Olma Şartları

a) Üniversitelerin lisans bölümünden mezun olması,

b) Mesleki saygınlığa aykırı fiillerin herhangi birinden hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü bulunmaması,

c) TMGD yetki belgesi sahibi eğitim kuruluşlarında tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimine katılarak tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimi tamamlama belgesini almış olması,

ç) TMGD-ADR sınavında başarılı olması şarttır.

TMGD-ADR Eğitim Süresi ve Tazeleme Eğitimleri

ADR kapsamında tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimi 64 ders saati olarak uygulanır. Yasal olarak devamsızlık hakkı bulunmamaktadır. Eğitim sonunda eğitim kurumu tarafından yapılacak eğitim tamamlama sınavında başarılı olunması gerekmektedir. Eğitim başarı ile tamamlandıktan sonra ise 4 sınav hakkı verilir. İlk girilen sınavdan sonra 3 hak daha kalır. Bunlardan girilmeyen sınavlar otomatik olarak haktan düşürülür.

TMGD’ler, bilgilerinin tazelenmesi ve uluslararası mevzuatta yapılan değişiklikler ile mevzuatın takibi amacıyla, ADR güncellendiği yılın ilk 6 ayı içerisinde tazeleme eğitimi alır. Tazeleme eğitim süresi 16 saattir.

Eğitim Adı Eğitim Süresi Sınav Hakkı Sınav Süresi Sınav Soru Sayısı Tazeleme Eğitim Süresi Belge Geçerlilik Süresi
TMGD-ADR Eğitimi 64 Saat 4 4 Saat 40 16 Saat 5 Yıl

TMGD’ler 5 yıl belge geçerlilik tarihinden önceki 1 yıl içerisinde TMGD-ADR sınavlarına girerek belgelerini yenilemeleri gerekmektedir. Yenileme sınavlarında 3 sınava girme hakları bulunmaktadır. 5 yıl içerisinde iki defa tazeleme eğitimlerini ilgili eğitim kuruluşlarından almaları gerekmektedir. Aksi halde belgelerini yenileyemezler.

TMGD-ADR Sınavı
TMGD sınav takvimi her yıl Bakanlık tarafından açıklanır. Genel olarak yılda 3 veya 4 kez yapılmaktadır. TMGD ADR sınavı toplamda 40 soruluk test şeklindedir. Sorular önermeli ve çoktan seçmeli şekildedir. TMGD ADR sınav süresi toplam dört saattir. Sınavda başarılı olabilmek için en az 70 puan almak gereklidir.

TMGD sınav başvuruları eğitim alınan kurum tarafından yapılmaktadır. Kişi isterse kendi e-devlet bilgileri ile giriş yaparak başvuruda bulunabilir. Sınav harcını aşağıdaki adımları izleyerek ödeyebilmektedir.

  • TMGD sınav harcı Halk Bankası’na yatırılır. Gişelerden ya da ATM’lerden yapılabilmektedir.
  • ATM’den yapılmak istendiğinde Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Hesabı – SRC, UDY, ODY ödemeleri başlığı altında çıkmaktadır.

Sınavda en az 70 puan alarak başarılı olan kişiler TMGD Belgesini e-devlet bilgileri ile www.turkiye.gov.tr adresinden TMGD belgesi diye aratarak indirebilir.