HİZMETLERİMİZ

TMGD-RID EĞİTİMİ

TMGD-RID EĞİTİMİ

TMGD RID(Demiryolu) eğitimi alabilmek için ADR eğitimi almış olmak gerekmektedir. ADR sınavını başarı ile geçmeden RID sınavına katılım sağlanamaz.

TMGD-RID Eğitim Süresi ve Tazeleme Eğitimleri

RID(Demiryolu) eğitimi 21 saat sürmektedir. Eğitim başarı ile tamamlandıktan sonra ise 4 sınav hakkı verilir. İlk girilen sınavdan sonra 3 hak daha kalır. Bunlardan girilmeyen sınavlar otomatik olarak haktan düşürülür.

TMGD’ler, bilgilerinin tazelenmesi ve uluslararası mevzuatta yapılan değişiklikler ile mevzuatın takibi amacıyla, RID güncellendiği yılın ilk 6 ayı içerisinde tazeleme eğitimi alır. Tazeleme eğitim süresi 8 saattir.

Eğitim Adı Eğitim Süresi Sınav Hakkı Sınav Süresi Sınav Soru Sayısı Tazeleme Eğitim Süresi Belge Geçerlilik Süresi
TMGD-RID Eğitimi 21 Saat 4 4 Saat 40 8 Saat 5 Yıl

TMGD-RID Sınavı

TMGD-RID sınavları bakanlıkca TMGD-ADR sınavı ile birlikte ilan edildiği tarihlerde yapılmaktadır. RID sınavında 40 adet soru sorulmaktadır. Sınavdan başarılı olabilmek için en az 70 puan almak gerekmektedir.

TMGD’ler 5 yıl belge geçerlilik tarihinden önceki 1 yıl içerisinde TMGD-RID sınavlarına girerek belgelerini yenilemeleri gerekmektedir. Yenileme sınavlarında 3 sınava girme hakları bulunmaktadır. 5 yıl içerisinde iki defa tazeleme eğitimlerini ilgili eğitim kuruluşlarından almaları gerekmektedir. Aksi halde belgelerini yenileyemezler.

Sınav harcını aşağıdaki adımları izleyerek ödeyebilmektedir.

  • TMGD sınav harcı Halk Bankası’na yatırılır. Gişelerden ya da ATM’lerden yapılabilmektedir.
  • ATM’den yapılmak istendiğinde Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Hesabı – SRC, UDY, ODY ödemeleri başlığı altında çıkmaktadır.

TMGD RID sınavını geçip belgeyi almaya hak kazanmış kişiler kendi e-devlet şifreleri ile www.turkiye.gov.tr adresinde bulunan “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı/TMGD Sertifika İşlemleri” kısmından belgelerini indirebilirler.